27 Kasım 2011 Pazar

Sedefli Kolye, Takı Modelleri, Takı Örnekleri, Takı Yapılışları

Sedefli Kolye, Takı Modelleri, Takı Örnekleri, Takı YapılışlarıSizlerle takı modelleri hakkında açıklamalı bilgiler veren, başarılı bir bloğun tanıtımını yapmak istiyoruz. Ayşe Hanım bloğunda mumla yapılmış kolyeler, doğal kırık taşlarla yapılmış takı setleri, deri ipli kolye ve tel sarma kolye modelleri gibi bir çok takı modellerini sizlerle paylaşıyor. Ayşe Hanım bloğunda yayınlamış olduğu “Sedefli Kolye Takı Modeli” örneğini sizler için anlattı ve bize email ile ulaştırdı. Ayşe Hanım’ın takı modelleri bloğuna bu linkten ulaşabilirsiniz. 
Malzemeleri:
  • kum boncuk
  • naylon ip(boncuğa uygun)
  • 3 adet doğal taş
  • 5-6 adet çivi
  • tığ

Sedefli Kolye
Sedefli Kolye Takısının Yapılışı: 
Öncelikle kum boncuklar naylon ipe dizilir. Bir zincir çekilerek başlanır sonrasında ise çekilen her zincir bir kum boncuk eklenerek çekilir. Sayı altıya tamamlanır. En baştaki kum boncuğun önünden girilir. Sonra ise sürekli bir kum eklenerek bir sonraki kumun önünden (örgü sürekli kendi etrafında dönecek şekilde) girilir ve iki defada çıkılır. Bu işlem kolye bir metreden biraz daha fazla oluncaya kadar tekrarlanır. Kolye örme işlemi bitince kapamalar takılır. Ucuna da çivi çalışması ile isteğe göre doğal taşlar takılır. 
Eğer siz de Ayşe Hanım’ın diğer takı modelleri ve kolye örneklerini görmek isterseniz sizi bloğunda bekliyor olacak. Kendisinin blog adresi  Sizler adına bu paylaşımı için Ayşe Hanım’a ve bloğuna teşekkürlerimizi bir borç biliriz.    
Sizin de bloğunuzunda diğer insanların işlerine yaraycak faydalı paylaşımlarınız varsa ve bloğunuzun Hobilendik.com sitemizin ana sayfasında tanıtılmasını istiyorsanız bize email atabilirsiniz. Sizinle mutlaka email yoluyla temasa geçeriz. Bol paylaşımlı günler…
Sizin de bloğunuzunda diğer insanların işlerine yaraycak faydalı paylaşımlarınız varsa ve bloğunuzun Hobilendik.com sitemizin ana sayfasında tanıtılmasını istiyorsanız bize email atabilirsiniz. Sizinle mutlaka email yoluyla temasa geçeriz. Bol paylaşımlı günler…

PatchWork Masa Örtüsü Örgü Modeli (ÖrgüModellerimiz)

PatchWork Masa Örtüsü Örgü Modeli (ÖrgüModellerimiz)Orgu Modellerimiz
Sevgili Hobilendik ziyaretçileri,
Sizlerle örgü modellerinin ve kendi yaptığı örgü çalışmalarının yapılışları hakkında açıklamalı bilgiler veren başarılı bir bloğun tanıtımını yapmak istiyoruz. OrguModellerimiz; Örgü ve Elişi blogları arasında tanınmaya başlayan ve bloğundaki paylaşımları ile sevilen bir blogdur. Bloğun sahibi olan Gül Hanım bu hafta bizlere Patchwork Masa Örtüsü çalışması hakkında bilgiler veriyor.
Kendisinin “PatchWork Masa Örtüsü Örgü Modeli” adıyla yayınladığı örneği ve yapılışını sunmak istiyoruz.
Malzemeler:
Keten kumaş
Poplin 3 renk kumaş
Dikiş iğnesi
8 numara domino 2 tane ip
Yapılışı:
6 kişilik kumaşını, kenar uçlarıyla beraber hazırlayınız. Daha sonra küçük kartonlarda modeliniz hazırlayınız. Çizdiğiniz modeli kumaşın üzerine uygulayınız. Sonra belirli bir pay bırakarak kesiniz. Daha sonra kenarlarını T’leyip, altı taneyi de aynı şekilde T’ leyip hazırlayınız. Ortasına sadece düz bir renk kullanırsanız dah güzel olacaktır. Kenarlarına da minik desenli kumaş kullanınız.
 
Evinizde bulunan artık kumaşları bu şekilde de değerlendirebilirsiniz. Ortaya düz kumaş kullanmaya dikkat ediniz. PatchWork’ ün özelliği hiç makina kullanmadan, hep elde dikiliyor olmasıdır. Ortaya düz kumaş kullanıp, altı tane desenli kumaşı sık el dikişi yaparak birleştireceğiz.
 
Çizdiğimiz modelimiz kumaşın içinde kalacak. Dikip ve ütüledikten sonra içindeki modelimizi çıkaracağız. Daha sonra masa örtümüzün uçlarına modelimizi uygulayacağız. Modelimizi koyduktan sonra beyaz iple makine dikişi yapacağız. Daha sonrada uçlarına çavdar dediğimiz, büyük yorgan iğnesiyle yapacağız. Bir sonraki aşamada iğnenin uçuna üç kere ipi sararak çavdar dediğimiz modelin uçlarına batacağız. Az çok dikişten anlayanların kolayca yapabilecekleri şık bir masa örtüsü.
Eğer siz de Gül Hanım’ ın un diğer Örgü Modelleri ve Örgü Örnekleri çalışmalarını okumak isterseniz sizi bloğunda bekliyor olacak. Kendisinin blog adresi  Sizler adına bu paylaşımı için Gül Hanım’ a ve bloğuna teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Lif Modeli Anlatımı (Münevver Hanım), Örgü Modelleri, Örgü Örnekleri

Lif Modeli Anlatımı (Münevver Hanım), Örgü Modelleri, Örgü Örnekleri

Sevgili Hobilendik Ziyaretçileri,

Sizlere örgü konusunda adını bir çok kişinin duyduğu bir bloğu tanıtmaya sıra geldi. Kendisi bloğunda Lif Örgü anlatımları, çivili kasnaklarda lif yapımı ve iki renkli ip kullanarak lif örme, Kanavice, Kurdele nakışı gibi örgü modelleri konusunda detaylı bilgiler veriyor.


Yaptıklarını diğer insanlarla paylaşmaktan da büyük mutluluk duyuyor. Evet bilenler zaten biliyordur Münevver Hanım’ dan den bahsediyoruz. Çoğu blogcular için kendisi bir yol göstercidir(tabiri yerinde ise Blogcuların yardım sever ablasıdır.) Blogcular arasında Munevce adıyla da bilinir.


Kendisinin Blogcular arasına katılımı da ilginç olmuş. Kendi anlatımıyla kısaca tanımak isterseniz “54 yaşında lise mezunu evhanımıyım. 50 yaşından sonra sevgili Derya Baykal hanım efendinin programı sayesinde ona mail yazabilmek amacıyla başlayan bilgisayar ögrenme hevesim beni bu bloglara getirdi. Önce bana bilgisayar öğrenmeme yardımcı eşime ve sevgili ogullarıma gönül dolusu teşekkür ederim. Onlar sayesinde ben de sizler arasındayım. Ögrenmenin yaşı yok. Hergün yeni bir şeyler öğrenelim ve bizden sonraki nesillere güzel şeyler bırakabilelim diyorum.”


Lif Modeli

Münevver Hanım, blogunda yayınladığı “Kırmızı Lifin Anlatımı” nı sizlerle paylaşmak istedik(elbette Münevver Hanım’ ın yazılı izni ile). Örgü modelleri ve yapılışları hakkında blogunda çok daha detaylı bilgiler ve resimli anlatımlar bulabilirsiniz.
Kendisinin bir kaç bloğu var;  bunlardan ikisi.


Çarşıdan aldığım, süslemelerde kullanılan halka üstünü kırmızı iple tıgla örerek doldurdum. Sonra bu halkanın üstüne bir dolayıp iki kerede çekerek ve bu işlemi üç defa tekrar ederek 14 adet fıstık yaptım.


İlk sırada fıstıklar arasına bir zincir, ikinci sırada iki zincir çekerek bunu siz kendi el örmenize göre ayarlayın. 4 sıra fıstık ördüm. Beşinci sıra fıstıkların arasınada aynı yıldız örgüdeki gibi zincir yerine dolgu yaparak ördüm.


Sonraki sırada yıldız örmeye başladım. Bir sıra yine kırmızı ipten yıldız örüp, sonraki sırada beyaz ipe geçtim. Beyaz iple de bir sıra ördüm. İkinci sıra beyazdan üç yıldız yaptım ve yeşilden bir yıldız yapıp yeşil ipi koparmadan (yeşil ipin aradan yürütülmesi aşağıda anlatıldı) aradan yürüterek beş yıldız beyaz ipten ördüm. Yine bir yıldız yeşilden örüp tekrar beyazdan üç yıldız yaptım ve resime bakarak devamını siz örebilirsiniz sanırım…

Lif Örnegi

Örnekleri koyma işlemi bitince de başta yaptığım kırmızı ip bölümünün ters işlemi yaparak lifi bitirdim. Kenar oyasını yaptım.
NOT: Lifi örerken fıstık ve yıldızların sayısının her sırada 14 olmasına dikkat edin. Yine lifi örerken yeşil ve kırmızı ipi örnek bitene kadar aradan yürüttüm ve her sırada koparmadım sadece sarı tohum bölümünü kopardım.


sizler adına bu paylaşımcı bloğu için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Mutlaka bloğunu ziyaret ediniz ve diğer lif örgü modelleri ile tanışınız

Haroşalı Şal Örgü Modeli Yapımı, Şal Modelleri, Örgü Modelleri Anlatımı

Haroşalı Şal Örgü Modeli Yapımı, Şal Modelleri, Örgü Modelleri Anlatımı

Sizlerle örgü modellerinin ve kendi yaptığı el işi çalışmalarının yapılışları hakkında açıklamalı bilgiler veren başarılı bir bloğun tanıtımını yapmak istiyoruz. OrguModellerimiz; Örgü, Elişi ve Ahşap Boyama blogları arasında tanınmaya başlayan ve bloğundaki paylaşımları ile sevilen bir blogdur. Bloğun sahibi olan Gül Hanım bu hafta bizlere Ahşap Boyama Ekmeklik Modeli hakkında anlatımını sunuyor.


Örgü Şal ModelleriHaroşalı Şal Örgü Modeli
Aşağıda anlatılan şal modeli günlük kullanabileceğiniz rahat bir şaldır. Hem şık hem de spor bir model. Sizlere denemenizi tavsiye ederiz.


MALZEMELER
2 Tane 100gr’lık merserize eflatun ip
8 Numara şiş

YAPILIŞI

Şalımıza 45 imlekle başlıyoruz. 3 Sıra haroşa örüyoruz. Daha sonra 2 imleğimizi düz örüyoruz. Sonra şişimizin üzerine ipimizi atıp, 2 tane imleğimizin üzerine şişimizi geçirip 1 imlek çıkarıyoruz. Çıkardığımız imleğimizin üzerine tekrar ipimizi atıp ipi çıkarıyoruz. Bir sıra  bu işlemi hep yapıyoruz. Daha sonra tekrar haroşa şeklinde 3 sıra örüyoruz. Şalımızın uzunluğu isteğe bağlıdır. Sonra saçağımızı takıyoruz. Tabiki saçak takmak arzunuza bağlı. Ben  bu şalı 2 günde bitirdim. Sizlere kolay gelsin.

Eğer siz de Gül Hanım’ ın un diğer Ahşap çalışmaları ve Örgü Örnekleri çalışmalarını okumak isterseniz sizi bloğunda bekliyor olacak. Kendisinin  Sizler adına bu paylaşımı için Gül Hanım’ a ve bloğuna teşekkürlerimizi bir borç biliriz

Beyaz Şal Örgü Modeli Anlatımı, Şal Örgü Modelleri

Beyaz Şal Örgü Modeli Anlatımı, Şal Örgü Modelleri


Sevgili Hobilendik ziyaretçileri,


Sizlerle örgü modellerinin ve kendi yaptığı el işi çalışmalarının yapılışları hakkında açıklamalı bilgiler veren başarılı bir bloğun tanıtımını yapmak istiyoruz. OrguModellerimiz; Örgü, Elişi ve Ahşap Boyama blogları arasında tanınmaya başlayan ve bloğundaki paylaşımları ile sevilen bir blogdur. Bloğun sahibi olan Gül Hanım bu hafta bizlere Beyaz Şal Örgü Modeli hakkında anlatımını sunuyor.


Orgu Modelleri


Beyaz Şal Örgü Modeli
Aşağıda anlatılan şal modeli günlük kullanabileceğiniz rahat bir şaldır. Hem şık hem de spor bir model. Sizlere denemenizi tavsiye ederiz.


MALZEMELER
350 gram yün
1 numara Tığ

YAPILIŞI

Çiçek motiflerini resimdeki ayrıntıdaki gibi yapın. 17 tane motif ekleyin. Her sırada üst taraftan eksilterek üçgen şekli verin.

Üstte motif aralarındaki açıklığı, yarım motif yaparak tamamlayın. Üst uzun kenara yarım dilim yapın.
2 kenarı trabzan yapın. Saçaklarla tamamlayın. Uzunluk 80 santim genişlik de 70 santim olacak.Eğer siz de Gül Hanım’ ın un diğer Ahşap çalışmaları ve Örgü Örnekleri çalışmalarını okumak isterseniz sizi bloğunda bekliyor olacak. Kendisinin blog adresi  Sizler adına bu paylaşımı için Gül Hanım’ a ve bloğuna teşekkürlerimizi bir borç biliriz

Bebek Yelek Örgü Örnekleri, Bebek Hırka Modelleri, Bebek Yelek Modelleri, Bebek Örgü Modelleri

Bebek Yelek Örgü Örnekleri, Bebek Hırka Modelleri, Bebek Yelek Modelleri, Bebek Örgü ModelleriSevgili Hobilendik ziyaretçileri,
Bu yazımızda tanıtacağımız Blogcu, güzel İzmir’ in efsane şehri Karşıyaka’ dan Elif Hanım. Bloğunu açma sebebi; kendi yaptıklarını diğer insanlarla paylaşmak. Bize kendi ördüğü Bebek Yelek Modellerinin resimlerini mail ile gönderdi ve bizler de bunları sizlerle paylaşmak istedik.
Pembe janjanlı bebek yünü Buzlucam örnek Kruvaze Bebek Yeleği(0- 12 ay)
 Bebek Yelek Modelleri
Sarı beyaz Merserize Tığ işi Bebek Yelegi(0-12 ay)
Bebek Hırkaları
Beyaz merserize nohut Örnekli Bebek Yeleği(06-12 aylik) 
Bebek Yelekleri
 Merserize Bebek Hırkası(0-12 ay)
Bebek Örgü Modelleri
Pembe beyaz Merserize kaydırma Örnek Bebek yeleği(0-6 ay)
Bebek Yelek Modeli
Ayrıca bloğunda Yelek Modelellerinin dışında değişik Şal Modelleri de bulabilirsiniz. Eğer siz de Elif Hanım’ ın diğer Örgü Örnekleri çalışmalarını yakından görmek isterseniz sizi bloğunda bekliyor olacak. Kendisinin blog adresi . Sizler adına bu paylaşımı için Elif Hanım’ a ve bloğuna teşekkürlerimizi bir borç biliriz

Dantel Örgü Modeli, Dantel Örgü Örnekleri, Dantel Motifleri

Dantel Örgü Modeli, Dantel Örgü Örnekleri, Dantel Motifleri


Sevgili Hobilendik ziyaretçileri, bu yazımızda tanıtacağımız Elişi Bloğu emekli bir hanımefendiye ait. Bloğunu açma sebebi; elişilerini, görüşlerini ve bilgilerini sizlerle paylaşmak. Bize kendi ördüğü Dantel Sehpa Örtüsü resimlerini mail ile gönderdi. Ayrıca bloğunda Örgü Modelleri, Ahşap Boyama ve Kumaş Boyama üzerine örnekler sunuyor. Siz de Seher Hanım’ ın bloğunu görmek isterseniz blog adresi:

Dantel Örgü Modeli
Resimdeki Dantel modeli yedi motiften oluşuyor. Halka kısmında serum halkası kullandım. Serum halkasına sık iğne yaparak ve halkaları birleştirip örerek bir motifi oluşturdum. Diğer motifler de aynı şekilde birbirine ekleniyor. En sonunda da yapraklar sık iğne şeklinde örülerek motiflere birleştiriliyor.

Yaban Gülü Şal Modeli, Şal Modelleri, Örgü Modelleri, Değişik Şal Modelleri

Yaban Gülü Şal Modeli, Şal Modelleri, Örgü Modelleri, Değişik Şal Modelleri


Sevgili Hobilendik ziyartçileri,
Bu yazımızda sizlere internette yabancı sitelerde gezerken karşılaştığımız bir sitedeki örnekten bahsedetmek istedik. Bu İngilizce Örgü sitesinde gerçekten çok güzel örgü örnekleri var. Sitedeki her örgü modeli birbirinden de güzel ve göz alıcı. Bazı örgü modellerinin yapımı da anlatılıyor tabiki İngilizce olarak.
Sizler için sadece aşağıdaki yaban gülü şal modeli adı verdikleri ürünlerinin resimlerini yayınlıyoruz. Site içersinde bu modelin yapılışı da anlatılmış. Yaban gülü şal örneğinin çok da basit bir örnek olamadığını belirtmek isteriz. Resimleri ilk gördüğünüzde eminiz ki bu şal modeline bayılmışsınızdır.  sitesinde daha bir çok örgü modellerini olduğunu hatırlatmak isteriz.
Şal Modeli

 
Fırfırlı Şal Modelleri, Fırfırlı Şal Örnekleri

Fırfırlı Şal Modelleri, Fırfırlı Şal Örnekleri


Sizlerle internette rastladığımız bir şal modelini paylaşmak istedik. Fırfırlı Şal modelini ismi verilen bu modelin anlatımını ve malzemelerini aşağıda linkini verdiğimiz adresde İngilizce olarak bulabilirsiniz. Ayrıca şal resimlerini büyük olarak yine aynı adreste bulacaksınız. Umarız bu şal örneği size güzel fikir verecektir.
Şal Modelleri
Fırfırlı şal modelinin anlatımını ve resimlerin büyütülmüş halini ingilizce olan

Firkete Tekniği ile Örgü, Firkete Kolye, Firkete ile Yapılmış Örnekler, Örgü Modelleri, Örgü Tekniği

Firkete Tekniği ile Örgü, Firkete Kolye, Firkete ile Yapılmış Örnekler, Örgü Modelleri, Örgü Tekniği    

Sizlere bu yazımızda boncuk ve örgünün birleştiği Firkete tasarımından bahsedeceğiz. Takıların tasarımları oldukça büyüleyici. Bu takıları görenler yapmadan veya almadan duramıyor.

Sizlere sunacağımız bu takı örgü modelleri Esra Hanım’ın öğrencilerinin tasarımlarından. Esra Hanım mükemmel bir insan, bizlere takı tasarımını öğretmekle kalmayıp derslerinde görüntü çekmemize izin vermiş olması da ne kadar paylaşımcı olduğunun bir göstergesi. Kendilerine Hobilendik  olarak teşekkürlerimizi tekrardan iletiyoruz. Umarız bu takılar Esra Hanım’ a ve öğrencilerine bir kazanç kapısı daha açar.

Malzemeler:
15 mm mumlu ya da mumsuz ip,
Firkete (Tuhafiyelerde,yüncülerde genelde bulunur),
Boncuk (ipimizden  geçecek şekilde olsun türü size kalmış),
Tığ (5 numara),
Deri Kapama


Yapılışı:
İlk olarak firkete tekniğini bilmeyenlerimiz varsa sizlere bir kolaylık yapalım. adresinde hem resimleri hem de “If you can’t see the tutorial below, you can download the video clip here.” linkindeki “here”  yazan yerde Firkete Örgüsünün anlatım videosu var. Videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

İlk önce elimizin alışması için bir kaç alıştırma şart. Oldukça da basit bir teknik için örmeye hazırız. İpimize istediğiniz boncukları önceden dizin. Videoda izlemiş olduğunuz tekniği uygularken siz istediğiniz tarafa boncuk yerleştirebilirsiniz. Firkete işini boynunuza tutun ve istenilen boyda yapın. Üst kısmına sık iğne uygulayınız. Genişlik de size kalmış. Şimdiden size kolay gelsin.
  
Sizlere firkete çalışmalarını yine başka örneklerle de yayınlayacağız. Sizlerin de firkete çalışmalarınız varsa bize email atın ve sitemizde  yayınlayalım.